Digitalizacja slajdów

Dziś odcinek w stylu “Zrób to sam”

Wielu z nas ma w domach stare slajdy. Albo są to nasze pamiątki, jeżeli mamy odpowiednio duży przebieg, albo przezrocza naszych rodziców, a może nawet dziadków.
Był okres kiedy za niewielkie pieniądze można się było cieszyć kolorową pamiątką wyświetlaną w dużym formacie, zamiast małym czarno-białym zdjęciem.
Po tej prehistorii zostały właśnie w domach slajdy i często rzutniki, które były niezbędne do ich podziwiania. Dziś i jedne i drugie pokryte kurzem, nieoglądane zalegają dna szuflad.
Jesteśmy zbyt wygodni aby rozstawiać całe ustrojstwo do wyświetlania, a i jakość już nie ta, bo raz, że ten sprzęt fotograficzny był gorszy, a po wtóre czas też podniszczył stare materiały fotograficzne.
Aby uratować to dziedzictwo historii rodzinnej przed dalszą deprecjacją możemy przerobić je “na cyfrowo” i ku uciesze swojej, rodziców i dziadków oglądać na komputerze, czy TV.
Pomysł niby nie nowy. Można zlecić to wyspecjalizowanej firmie, można samemu nabyć skaner do slajdów, ale to pociąga za sobą pewne koszty, no i fatygę.
Ja wybrałem drogę tańszą, zabawniejszą i też dającą przyzwoite efekty.
Image
Zestaw składa się z rzutnika, drzwi od łazienki i jakiegoś aparatu. U mnie akurat Samsung NX5+50-200mm, ale aparatem się za bardzo nie przejmujcie. Jakość tych starych slajdów w większości przypadków dobrze odda każdy współczesny cyfrak.
Popracujcie raczej nad drzwiami do łazienki. 🙂
Aparat na statyw, wyłączamy stabilizację, ustawiamy jakieś 2 sekundy na samowyzwalaczu, ostrzymy obraz z rzutnika, kadrowanie, focus i uruchamiamy taśmową robotę.
Można zagonić rodzinę do pomocy przy wybieraniu i ładowaniu ramek, ku wspólnej zabawie
Dołączam trzy efekty mojej pracy.

Image

Image

Image

Zapewniam, że nie wyglądają gorzej na TV niż wyświetlane obok z rzutnika. Marna jakość to głównie zasługa starej radzieckiej Smjeny, technologii chemicznej przy ich wywoływaniu, no i 30 lat jakie minęły.
Ale nie jakość tu najważniejsza. Najważniejsze są wspomnienia, które już nie zginą 😉

Advertisements

2 thoughts on “Digitalizacja slajdów

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s