Skrzyżowanie marszałków

Jest w Łodzi skrzyżowanie ul.Józefa Piłsudskiego i ul.Śmigłego-Rydza. Obaj panowie byli marszałkami Wojska Polskiego, a w ostatnich latach, wdzięczni radni miasta Łodzi, ich imionami nazwali dwie główne ulice.
drogowskazy

Zasługi Piłsudskiego, jako ojca niepodległości są znane i chwalone. O błędach jakoś się nie wspomina. Przodujący udział w odzyskaniu niepodległości, to rzecz chwalebna, ale czy potrzebna była wyprawa kijowska i w konsekwencji krwawa wojna z młodym państwem radzieckim, dla uzyskania ziem wschodnich? Kontrofensywa radziecka doprowadziła ich wojska nad Wisłę, a polskie kontrnatarcie znad Wieprza wypchnęło wojska radzieckie do Prus. Po drodze była Bitwa Warszawska i wiele, wiele walk, w których ginęły dziesiątki tysięcy młodych ludzi.
Wyczerpany wojenkami kraj popadł w ruinę, a ludzie zaczęli się burzyć.
6 listopada 1926 roku w walkach robotników z policją i wojskiem w Krakowie, zginęło 30 osób, a setki policjantów, żołnierzy i robotników zostało rannych.
Prawicowy eksternista zabił prezydenta Narutowicza, a rządy zmieniały się co kilka miesiący.
W 1926 roku Piłsudski postanowił znowu wziąć ster władzy w swoje ręce. W zamachu majowym obalił rząd Witosa (faszystowsko-monarchistyczno-paskarski, jak go wtedy nazywano). Dziś PSL składa Witosowi kwiatki, ale wtedy nie było tak różowo.
W wyniku walk jakie wtedy wybuchły w Warszawie zginęło 379 osób, a ponad 900 zostało rannych. Cywile, żołnierze – którym kazał walczyć Piłsudski i po przeciwnej stronie ci, którym kazał walczyć Witos.

piłsudski

Może dlatego tablica taka skromna
Piłsudski zmarł w 1935 roku, a wojskiem po nim zaczął dowodzić Rydz-Śmigły.
W kraju działo się po staremu, co pokazuje tablica pamiątkowa, na kamienicy przy skrzyżowaniu marszałków.
piłsudskiego67
“Są w ojczyźnie rachunki krzywd…”
tablica
Pięknie dowodził. Były defilady i procesje. Najechał nawet w 1938 roku na Czechosłowację- razem z Niemcami. Niestety gdy doszło do prawdziwej wojny marszałek nie sprostał. Doktryna obronna była przestarzała, poglądy oficerów anachroniczne, wojsko źle wyposażone, bo cały budżet szedł na owies dla koni, plan obronny koszmarny i skończyło się tak jak musiało. Na dodatek sam marszałek, po nieudolnym dowodzeniu, zwiał za granicę, co współcześni poczytali mu za tchórzostwo.
Ocena działalności naczelnego wodza przez emigrację powojenną była jednoznacznie zła i uznawano go za głównego winowajcę przegranej. Wojny z Niemcami wygrać nie był można, ale rozmiary klęski były przerażające. Sam marszałek zmarł ze zgryzoty w 1941r.
Straty drugowojenne Polski poszły w miliony zabitych i całe dzieło odzyskanej niepodległości zostało zaprzepaszczone.
Taką ocenę Rydza-Śmigłego przyjęła też Polska powojenna i tu uśmiechnął się do marszałka los.
Ponieważ teraz rządzący lubią wszystko, czego nie lubiła Polska powojenna, to marszałek trafił na mury ulicy z wielką i chwalebną tablicą.
Rydz
Brakuje mi tu do porównania trzeciej ulicy. Tym razem, tylko generała – Wojciecha Jaruzelskiego.
Generał też najechał Czechosłowację, co jest haniebne – dla odmiany razem ze Związkiem Radzieckim, ale z drugiej strony wykazał skuteczność Wojska Polskiego w precyzyjnej operacji stanu wojennego.
Chylę czoła przed kilkoma ofiarami śmiertelnymi stanu wojennego. To kolejne niepotrzebne życia zgniecione w kole polskiej historii. Jednakże te kilka ofiar, to ułamek tego co ginie w każdy tydzień na polskich drogach, o dokonaniach marszałków nie wspominając.
Jak pokazuje najmłodsza historia (Polski, Jugosławii, Syrii…), to naprawdę niewiele za przeprowadzenie narodu po burzliwych wodach.

grób

Historia magistra vitae

Wszystkie zdjęcia wykonano aparatem Samsung NX1000 +30mmf2. Większość z włączonym efektem – stare kino.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s